biuro -at- teleopieka -dot- com -dot- pl

Blog

8 sierpnia 2017 10:1

Napisane przez

Bezpieczeństwo seniorów i osób samotnych

Kiedy bliska osoba w podeszłym wieku mieszka sama, to najważniejszym zadaniem jest utrzymanie jej bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim zapewnienia świadomości wsparcia osoby samotnej w przypadku ewentualnych problemów. Równie istotne jest poczucie spokoju pewności dzieci lub opiekunów prawnych. Często wystarczy zwykły kontakt telefoniczny a w bardziej zaawansowanej wersji łączność internetowa, aby skontaktować się i zapytać czy wszystko jest w porządku. Niestety każde z tych urządzeń wymaga reakcji osoby samotnej. Możliwe, że nie usłyszy ona dzwonka telefonu lub inne powszednie sytuacje sprawią, że brak kontaktu zostanie odebrany jako poważny problem. Wskazane jest w takich sytuacjach skorzystanie z dostępnych technologii, aby uniezależnić się od podobnych sytuacji.

Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć powyższych problemów jest usługa monitorowania video. Wystarczy w mieszkaniu osoby samotnej zainstalować jedną lub więcej kamer. Urządzenia takie można połączyć z Internetem nawet bezprzewodowo a opiekun przez przeglądarkę internetową w komputerze, na tablecie lub w smartphone umożliwia monitorowa obrazu video z domu bliskiej osoby. Często jednak osoba „śledzona” może odczuwać dyskomfort z uwagi na utratę intymności. Uniknąć podobnych kłopotów można jedynie korzystając z rozwiązań dyskretnych.

Najciekawszą propozycją jest system teleopieki NaszSenior.pl, którego działanie opiera się o monitorowanie zachowań. Rozwiązanie to pozwala na korzystanie z identyfikatorów oraz różnego rodzaju czujników. Urządzenia te zbierają dane o zachowaniach, aktywności osób. Centralny system analizuje zbierane dane przy użyciu modułu sztucznej inteligencji i w stanach przekroczenia zachowań typowych informuje automatycznie o ich wystąpieniu.

NaszSenior.pl poinformuje o zbyt późnej lub wczesnej pobudce, niepożądanej aktywności nocnej, zbyt częstych wizytach w toalecie lub kuchni, nietypowych drzemkach w ciągu dnia, wyjściach z domu, upadkach, niewłaściwym tętnie, temperaturze i wielu innych sytuacjach. Interesującym wariantem systemu NaszSenior.pl jest możliwość sygnalizowania w mieszkaniu większej liczby osób, co może działać prewencyjnie. Ten, kto chciałaby wykorzystać słabość fizyczną osoby starszej jest skazany na niepowodzenie, gdyż można sygnalizować próby takich niepożądanych działań. System NaszSenior.pl umożliwia także monitorowanie pojawienia się dymu, tlenku węgla, gazu ziemnego, gazu LPG lub zalania wodą w mieszkaniu.

Istotne jest, aby wdrażane rozwiązanie było akceptowalne przez podopiecznego, było skuteczne i dostarczało realnego bezpieczeństwa.

Tagi: , , ,

Search