biuro -at- teleopieka -dot- com -dot- pl

Blog

10 lutego 2017 16:1

Napisane przez

Zasada działania systemu teleopieki NaszSenior.pl

W ramach systemu Teleopieka NaszSenior.pl korzystamy z identyfikatorów monitorujących zachowania, które w zależności od stosowanych urządzeń gromadzą następujące dane:

  • obecność
  • ruch
  • sygnał alarmowy SOS
  • poruszenie określonych drzwi lub drzwiczek np. lodówki
  • przekraczanie wyznaczonych stref w mieszkaniu
  • tętno, temperatura skóry, liczba kroków, lokalizacja GPS

Standardowe identyfikatory osobiste maja postać breloczków, wisiorków lub klipsów. Osoba monitorowana nosi je przy sobie.

Identyfikator w postaci opaski SiDLY nosi się na przegubie ręki tak jak zegarek. Opaska SiDLY poza identyfikacja w mieszkaniu działa również na zewnątrz. Możliwe jest to dzięki modułowi GSM. Natomiast odbiornik GPS dostarcza informacji o lokalizacji niemal w dowolnym miejscu.

W Teleopieka NaszSenior.pl bardzo zaawansowanym elementem jest kamera. Umieszcza się ją w takim miejscu mieszkania, aby widoczne były przejścia do pokojów takich jak sypialnia, łazienka, kuchnia. Zadaniem kamery jest liczenie czasu wkraczania w odpowiednio zdefiniowane obszary.

Ww. urządzenia zbierają informacje o zwyczajach oraz zachowaniach. Np. typowymi zachowaniami są: wstawanie rano, udawanie się na spoczynek, pory odwiedzania toalety, czas przebywania w toalecie, pory spożywania posiłków, czas trwania posiłku, wychodzenie z mieszkania, czas nieobecności, wiele innych.

Powyższe dane tworzą fotografię zachowań okresowych, przeciętnych, które służą do regularnych porównań z docierającymi na bieżąco danymi. Dane te, w określonych interwałach czasowych, są przetwarzane. Na tym etapie tworzone są grupy wskaźników kontrolnych, które odzwierciedlają krzywe przebiegów zachowań. Każda nowa partia importowanych danych jest porównywana ze wskaźnikami kontrolnymi na wielu poziomach. Każde znaczące odchylenie jest powodem do informowania SMS, telefonicznie lub e-mail wskazanych osób (opiekun, rodzina itp.) o zaobserwowanych odstępstwach. System Teleopieka NaszSenior.pl ma zdefiniowany zestaw standardowych wskaźników zachowań. Możliwe jest również wprowadzanie indywidualnych parametrów, które wynikają z doświadczeń i wiedzy użytkowników.

Uzupełnieniem systemu jest przycisk SOS. Użycie tej opcji przekazuje sygnał do wskazanej osoby oraz uruchamia połączenie głosowe w mieszkaniu. Służy do tego głośnik z czułym mikrofonem, które są połączone bezprzewodowo z tabletem w mieszkaniu. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie rozmowy z seniorem na odległość. Opisany hasłowo powyżej system teleopieki NaszSenior.pl jest doskonałym uzupełnieniem regularnej pracy opiekunów, gdyż informuje o sytuacjach wyjątkowych, odbiegających od typowych zachowań. Przekazanie sygnału do opiekuna pozwala na podjęcie kontaktu z seniorem lub szybkie podjęcie czynności pomocowych lub ratunkowych.

System Teleopieka NaszSenior.pl jest stale rozwijany i wzbogacany o nowe funkcje.

 

Tagi:

Search