biuro -at- teleopieka -dot- com -dot- pl

Blog

7 lutego 2017 12:1

Napisane przez

Osoba starsza i niepełnosprawna – aktualna sytuacja w Polsce.

Wskaźniki demograficzne, które opisują długość życia społeczeństwa, mówią̨ jednoznacznie o systematycznym wzroście średniego wieku obywateli w państwach rozwiniętych. Dotyczy to także Polski. Z danych statystycznych wynika, że z powodu wyżej wymienionych dolegliwości stałej pomocy oraz regularnej opieki w naszym kraju wymaga ponad 1.500.000 osób w wieku 65+.

Nie każdy na starość może cieszyć się dobrym zdrowiem. Kiedy problem ten dotyczy osób bliskich możemy zdecydować się̨ na skorzystanie z domu opieki. Nie ulega jednak wątpliwości, że przeprowadzka do takiego ośrodka jest przeżyciem traumatycznym. Oferta, szczególnie kosztowniejszych placówek, gwarantuje kompleksowy oraz profesjonalny zakres usług. Mimo to komfort psychiczny seniorów, którzy objęci są kompleksową opieką we własnych mieszkaniach jest zdecydowanie wyższy.

W krajach wysokorozwiniętych szczególną uwagę̨ przykłada się̨ do wspierania opieki domowej. Zaspokajanie potrzeb oraz oczekiwań seniorów w ich naturalnym środowisku życia przyczynia się do wysokiego komfortu życia a zarazem ma pozytywny wpływ na budżet.

Nowoczesne technologie w opiece.

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa w naturalny sposób na możliwości współczesnych systemów opieki społecznej i medycyny. Producenci zwracają̨ szczególną uwagę̨, aby nowe rozwiązania były elementem wsparcia w opiece nad osobami starszymi.

W starzejącym się̨ społeczeństwie zalety rozwiązań, które podnoszą poczucie bezpieczeństwa seniorów i przyspieszają udzielenie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, zdecydowanie przeważają nad wadami. Te wyraźne korzyści zaczynają̨ być́ w polskim społeczeństwie dostrzegane.

Alternatywą przeprowadzki do obcego miejsca jest opieka domowa. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe dla osoby starszej. Dzięki niemu przebywa ona w swoim własnym domu i jest otoczona bliskimi, co może pozytywnie wpływać na jej stan zdrowia. Osoba starsza przebywająca w domu wciąż̇ czuje się̨ bowiem częścią rodziny i nie grozi jej samotność, która dla większości z nas jest nie do zniesienia.

Optymalnym rozwiązaniem opiekowania się nad osobami starszymi jest korzystanie ze wsparcia zawodowych opiekunów. Decydując się̨ na taką formę̨ wsparcia członkowie rodziny seniorów mogą kontynuować pracę zawodową oraz wykonywać inne obowiązki, wiedząc, że ich najbliżsi otoczeni są kompleksową opieką i troską.

Sytuacje alarmowe.

Regularne wizyty opiekunów o ustalonych porach zaspokajają podstawowe potrzeby seniorów. Nie uwzględnia to jednak sytuacji alarmowych, kiedy niezbędna jest błyskawiczna interwencja.

W związku z tym opiekunów wspierają urządzenia monitorujące seniorów. Najprostszy identyfikator poinformuje o wyjściu z domu lub wstawaniu w nocy z łóżka. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą rejestrować więcej parametrów.

Uzupełnienie klasycznego modelu opieki domowej o system monitorowania zachowań seniora połączony z sygnalizacją SOS w większości sytuacji rozwiązuje skutecznie tę niedoskonałość. Osoba starsza nadal przebywa w domu i jest pod opieką, a jednocześnie możliwa jest szybka reakcja w trudnych sytuacjach.

 

Tagi:

Search