29 stycznia 2018 09:1
Napisane przez Teleopieka
Pogoda wpływa na zdrowie seniora
Pogoda – wiele osób zdrowych odczuwa jej zmiany.
Meteoropatia nie znajduje się na liście chorób. Traktowana jest jako dolegliwość. Trudno postawić dobrą diagnozę, ponieważ nie ma wyraźnych zmian w organizmie. Poza tym dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie, kiedy pogoda normuje się.
Większość seniorów cieszy się dobrym samopoczuciem podczas słonecznej lub lekko pochmurnej, bezwietrznej i suchej pogody wyżowej. Tymczasem zmiany ciśnienia atmosferycznego, silny wiatr, wysoka wilgotność powietrza, gwałtowne burze oraz upał mogą niekorzystnie oddziaływać na organizm.
Naukowcy badający wpływ pogoda na zdrowie stwierdzili wpływ spadku temperatury i zmian ciśnienia atmosferycznego na zwiększenie ryzyka niewydolności serca.
Wielu lekarzy i naukowców jeszcze do niedawna podchodziło sceptycznie do takich obserwacji. Uważali, że nie ma zauważalnego związku między zmianą pogody a samopoczuciem człowieka. Tłumaczyli, że oprócz tzw. meteoropatów istnieje duża grupa ludzi, którzy doskonale funkcjonują w każdych warunkach atmosferycznych.
Badania w tym zakresie prowadzone są od wielu lat w różnych krajach. W Kanadzie zbierano przez 10 lat dane grupy ponad 100.000 osób 65+. W Szwecji podobne badania trwały 16 lat na grupie niemal 300.000 osób. Uzyskane wyniki dowiodły ścisły wpływ niższych temperatur na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca lub zatorów.
W opracowaniach brano pod uwagę: temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i zanieczyszczenia powietrza. W rezultacie stwierdzono, że dla mieszkańców półkuli północnej, w strefie klimatów umiarkowanych, występuje większe ryzyko hospitalizacji lub śmierci w okresie od października do kwietnia.
Opisana powyżej zależność wynika z reakcji organizmu ludzkiego na chłód. Serce zaczyna bić szybciej, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Tętnice i żyły zwężają się reagując na zimno. To prowadzi do ograniczenia przewodnictwa cieplnego w skórze i wzrostu ciśnienia krwi. O ile osoby zdrowe dobrze znoszą zmianę warunków pogodowych, to zgoła inaczej jest w przypadku seniorów i chorujących na miażdżycę.
Wysoka temperatura także nie jest korzystna. Powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może wywoływać skoki tętna, przyspieszony oddech oraz niemiarowość rytmu serca. Z tego powodu, letnie fale upałów są równie groźne dla seniorów.
Na co dzień doświadczamy zmian klimatycznych. Technologiczne osiągnięcia takie jak np. klimatyzacja, korzystanie z samochodu są czynnikami, które dodatkowo uniemożliwiają organizmowi adaptację do panujących warunków pogodowych.
Wrażliwość osób starszych na zmiany atmosferyczne związane są z różnymi dolegliwościami: bóle głowy, stawów, mięśni, nadmierna potliwość, problemy z oddychaniem, kołatanie serca, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, obniżony nastrój, stany depresyjne.
Seniorzy przewlekle chorzy mogą odczuwać zaostrzenie powyższych stanów chorobowych.
Nie ma skutecznej terapii na objawy związane ze zmianami pogody. Wskazane jest wprowadzenie prostych zmian w codziennym życiu seniorów, aby poprawić komfort codziennej egzystencji i ograniczyć ryzyko poważnych powikłań lub zdarzeń.
Najważniejszymi wytycznymi jest dbanie o właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną.
Śledzenie bieżących warunków pogodowych jest bardzo pomocne, ponieważ pozwala zapobiegać ewentualnym dolegliwościom. Trudno jest sobie wyobrazić, aby senior obserwował stale zmieniającą się aurę. Wahania temperatury i ciśnienia są czasami szybkozmienne. Różne osoby w odmiennie odczuwają warunki pogodowe.
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z zautomatyzowanych systemów, które samoczynnie, w oparciu o regularnie spływające dane podejmują decyzje o informowaniu seniorów.
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system teleopieki NaszSenior.pl. Buduje on model zachowań podopiecznego, w którym uwzględnia jego indywidualną kartę zdrowia. Jednocześnie gromadzone są dane meteorologiczne oraz prognozy pogoda. Te dwa zestawy danych pozwalają na skuteczne informowanie seniorów jak ich opiekunów o podwyższonym ryzku wystąpienia niekorzystnych lub krytycznych warunków.
Wprowadzenie dobrych nawyków wspomagane nowoczesnymi rozwiązaniami na pewno przyniesie wiele wymiernych korzyści seniorom. A lepsze zdrowie, dobra kondycja i doskonałe samopoczucie, to przepis na pogodne życie.