biuro -at- teleopieka -dot- com -dot- pl

Blog

21 lutego 2017 13:1

Napisane przez

Demografia

Wskaźniki demograficzne, które opisują długość życia społeczeństwa, mówią jednoznacznie o systematycznym wzroście średniego wieku obywateli w państwach rozwiniętych. Dotyczy to także Polski.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obecnie w Polsce mieszka 2.350.000 osób w wieku 75+.

Polek i Polaków w wieku od 65 do 75 roku życia jest ponad 3.000.000. W roku 2020 liczba osób w wieku 75+ zbliży się do 2.600.000. Natomiast w roku 2030 przekroczy liczbę 4.000.000. Szybko rozwijająca się medycyna oferuje i będzie proponowała coraz doskonalsze terapie. Nowoczesne leki oraz niemal futurystyczna aparatura medyczna są dostępne dla szerokiego grona osób potrzebujących. Ze względu na wysokie koszty niekiedy możliwości korzystania z nich stanowią barierę dla chorych. Tym niemniej stały rozwój w tej dziedzinie z biegiem lat wzbogaca wyposażenie medyczne również w powszechnej służbie zdrowia.

Jednocześnie konsumpcyjne nastawienie społeczeństwa nie sprzyja w wystarczającym zakresie dbaniu o higienę odżywiania oraz sprawność fizyczną.

Czynniki te sprawiają, że choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, nadciśnienie i cukrzyca przyczyniają się do częściowej lub całkowitej niesprawności. Z danych statystycznych wynika, że z powodu wyżej wymienionych dolegliwości stałej pomocy oraz regularnej opieki wymaga ponad 1.500.000 osób w wieku 65+. W krajach wysokorozwiniętych szczególną uwagę przykłada się do wspierania opieki domowej. Zaspokajanie potrzeb oraz oczekiwań seniorów w ich naturalnym środowisku przyczynia się do wysokiego komfortu życia a zarazem ma pozytywny wpływ na budżet i wyższą długość życia.

 

Tagi:

Search